Makedonya'da Geri Dönüşümün Hikayesi

Ekleyen: YAŞÖM | Yayın tarihi:08 Mayıs 2014, 18:20

Merhaba,

20-29 Mayıs 2014 tarihinde katıldığım projenin teması gerdi dönüşümdü ve projenin ismi ‘’Think, Create, and Be Active Recycler’’ idi. Makedonya’da gerçekleşen bu projeye Romanya, Arnavutluk, Makedonya, Portekiz ve Türkiye’den olmak üzere, toplamda 6 ülkeden 36 kişiydik. Türkiye'yi temsilen YAŞÖM gönüllüleri olarak Yücel, Samime, Türkan, İlker, Nefise ve ben katıldık.

Ülkeye girişimde pasaport kontrolünde birtakım sıkıntılarla karşılaşmama rağmen hostele varıp projeye dahil olduğumda her şey geride kalmış oldu. Havaalanından taksiyle Struga’ya, oradan otobüsle Ohrid’e yaklaşık 3,5 saatte vardım. Kaldığımız hostel Ohrid Gölü’nün kıyısında, cennetten bir yerdi. Ülkeyi tanırken sokaklarda Türkçe konuşan ya da Türkiye’ye bir kez de olsa gelmiş insanlara rastlamanız mümkün. Ohrid'i herkesin görmesini tavsiye ederim. Kendine has, tatlı bir kasaba. Özellikle gece gölün sakinliği, tepedeki kalenin ışıltısı pek hoş oluyor. 

Projede geri dönüşüm kapsamında çeşitli etkinlikler, oyunlar ve farkındalık oluşturucu aktivitelerle program işlendi. Bu konuda farklı kültürlerin farklı uygulamalarını öğrenip kendi ülkemle karşılaştırabilme imkanı bulabildim. Döndüğümde bireysel olarak uygulayacağım, doğaya ve çevreye daha faydalı olan bir çok şey öğrendim. Şehre yaptığımız gezi ve gölde yaptığımız tekne turu ise unutulmayacak anlardandı. Kültür gecelerinden sıra bize geldiğinde ülkemizi en iyi şekilde tanıttık. Çiğköfte yapımını, geleneksel Türk kına gecesini, halk oyunlarımızı ve de YAŞÖM’ün Doğu-Batı Kampı’nda gelenekselleşen dostluk bilekliğini tanıttık. Özellikle projenin sonuna doğru etkinliklerde yaptığımız tüm geri dönüşüm ürünlerini Ohrid merkezine gidip oradan geçenlere dağıttık. Müzik ve dansla yaptığımız flashmob işin en eğlenceli kısmını oluşturdu.

Günler hızla geçti. Proje tüm güzellikleriyle sona erdi. Geriye dönüp baktığımda bu maceramdan valizime attığım bir çok şeyin olduğunu görmekteyim. Özellikle yurtdışına ilk kez çıkacaklara projeyi yapan kuruluşun gönderdiği davet mektubunu yanlarına almalarını mutlaka tavsiye ederim.

YAŞÖM ile yaşayarak öğrenmeniz dileğiyle.

Seda HAVLUCU,  Mayıs 2014