Hakkımızda

Dünden Bugüne

Yaşayarak Öğrenme Merkezi Tarihçesi

  2007-  Biz İmece’yiz. İçimizden biri; Hülya Denizalp bizi toplayarak, gençler için çalışmak istediğini  söyledi ve  düşüncelerini paylaştı. “Kimler var”  diye sordu.   Cevap verdik: “hepimiz”! Önce İmece olarak kendimizi geliştirmeye karar verdik ve “önyargılarımız” eğitimi  aldık.  Yapmak istediğimizi bulmuştuk:  Non formal      eğitim oyunları ile bir İngilizce Konuşma Kulübü yapacaktık. Kollarımızı sıvadık.

 

 

 

 

2008- İmece’nin düzenlediği ilk İngilizce Konuşma Kulubü’nün gençleriyiz. 3 ay boyunca  çalıştık. Kulüp; İngilizcemizi geliştirmemizi sağlamakla beraber, kişisel gelişimimiz açısından  başka  yöntemlere de ihtiyacımız olduğunu fark ettik.  Bize destek veren  İmece üyeleri de bizimle aynı fikirdeydi. 

 

 

 

 

 

 

2009- Keyfimiz çok yerinde. 5 farklı sivil toplum kuruluşundan gelen 44 katılımcıyız. 2008 yılında uluslarararası bir proje çağrısı, okul dışı eğitimin gençlerin gelişimine katkısını belirlemek için yeni bir fırsat yarattı. 5 Ülkeden gelen gençlerle gerçekleştirdiğimiz ve okul dışı eğitimi tartıştığımız “Not One Less” projesine başladık. Bu fotoğrafta Afacan Gençlik Evi’nde, yaşayarak öğrenmeyi  tartıştığımız Ulusal Toplantı’dayız. Çok sıcak bir gün.

 

 

 

 

 

 

2009-  Bir Basın Toplantısı’ndayız. “Not One Less” projesininin ardından, yaşayarak öğrenme konusunda çalışmaya devam ettik. 14 şehirdeki gençlik liderleriyle  “Eğitim Her Yerde”  projesini yaptık ve şimdi sonuçlarını basın ve katılımcılarla paylaşıyoruz. Bir bildirgemiz var.  Sloganımız: “Yaşamak zaten öğrenmektir, yeter ki fırsat verin”.

 

 

 

 

 

 

2010- Biz Kocaeli Üniversitesi gençleriyiz. Biraz once “Yaşayarak Öğrenmenin Bireysel ve Toplumsal Gelişime Katkısı”  isimli Hülya Denizalp tarafından verilen bir konferansa katıldık. Bizim gibi  yedi ilde daha; Van, Malatya, Trabzon, Kayseri, Eskişehir ve İstanbul’da gençler bu konferansı dinledi. Paylaşımlarda bulundu.

Öğrenmek çok heyecan verici. 

 

 

 

 

2010 – “Yaşayarak Öğrenme” bizim hedefimiz oldu. Basın Toplantısı’nda paylaştığımız bildirgemizi Gençtur’un Doğu-Batı kampçılarıyla paylaştık. Artık ne yapmak istediğimizi biliyorduk: Yaşayarak Öğrenme Merkezi kuracaktık. Bu merkezin kurulmasında aktif rol almak isteyen 15 arkadaşımıza çağrı gönderdik. Ve Ezgi, Rita, Tuncay, İrem, Efehan, Sercan ve Havva, Hülya Denizalp ile birlikte 24 Eylül’de  ilk toplantımızı yapıyoruz.  Henüz bir yerimiz yok. Bir kafedeyiz.

 

 

 

 

 

 

2011- Artık bir yerimiz var. Kadıköy Kuyubaşı’nda. Açılışımız yapıyoruz. Günlerden 13 Mart.  Çayımız, pastalarımız ve dostluğun simgesi aşuremiz de var. Konuklarımıza merkezimizi tanıtıyoruz. Sizin için bir de fotoğraf çektirdik. Bu arada bir haberimiz var: Efehan Danışman Yaşayarak Öğrenme Merkezimizin ilk koordinatörü oldu. Mutluyuz.

 

 

 

 

2011- Çok neşeliyiz. Eğitimdeyiz ve hep birlikte oyun oynuyoruz. Yeni yerimizde düzenlediğimiz eğitimlerden birindeyiz. “Ekip Olma” eğitimi ile gücümüze güç katacağız.  

 

 

 

 

 

2012 - Kuyubaşı’ndan Taksim-Beyoğlu’na taşındık. Akranlarımıza daha yakın ve onlar için kolay ulaşılabilir olmak istedik. Aznavur Pasajı 8. Kat tam 2 yıl YAŞÖM’e ev sahipliği yaptı. İşte kapısının önündeyiz: Barış, Mert, Efehan, Ezgi, Damla, Deniz, Erhan, Aslı. Bir dolu projemiz, konuşma kulüplerimiz ve eğitimlerimiz var.  Her geçen gün sayımız artıyor. Yaşayarak öğrenmeye devam ediyoruz. 

 

 

 

 

 

2012 – Doğu-Batı Kampı’na hoşgeldiniz. Böyle güldüğümüze bakınca bu kampta yalnızca eğlence var sanmayın. Biraz önce dünyanın dört bir yanından gelenler olarak biz önyargılarımızı kırabilmenin kapılarını açtık içimizde birer birer. Aramızda YAŞÖM’den arkadaşlar da var. YAŞÖM, 2007 yılından beri yapılmakta olan Doğu Batı Kampı’nın yürütmesini üstlenmeye başlamış. Bu pozu verdikten sonra once öğlen yemeği yiyeceğiz sonra eğitimlere devam. Ama bir havuz var ki burada muhteşem. Atlamayan kalmasın!

 

 

 

 

 

2012- “Let’s speak Engilish”. Çok azimliyiz. YAŞÖM İngilizce Konuşma Kulubü’ndeyiz şu anda. Konuşma Kulüplerimiz başlayalı 3 yıl oldu. Almanca, Fransızca, İspanyolca, Ruşça, hatta Türkçe Konuşma Kulübü bile yaptık. Bazı kulüplerimizin “başlangıç” ve “ileri” seviyeleri de var. “Japonca’yı da ben yaparım” mı diyorsunuz. Neden olmasın. Bekliyoruz. Gelin konuşalım. 

 

 

 

 

2013 - Çınardibi Kültür Merkezi’nde öğrencilere İngilizce dersleri verdik, Darıca Hayvanat Bahçesi’ndeki görevlilere hayvanların bakımında yardım ettik, Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nde çocuklarla birlikte atölyeler organize ettik, Küçükyalı Çocuk Esirgeme Kurumu’nda çocuklarla oyun atölyeleri düzenlendik. Biz kim miyiz? YAŞÖM’ün gönüllüleriyiz. Sosyal sorumluluğumuzun bilincindeyiz.

 

 

 

 

2013 – Bu fotoğrafta hepimiz çok küçük görünüyoruz çünkü çok fazlayız.  Genç Sosyal Girişimciler, onların eğitmenleri, arkadaşları ve gönüllüleriyiz  biz. 16-18 Ağustos tarihlerinde İzmir’de tanıştık, buluştuk, kaynaştık  ve  o günden sonra da birbirimizden ayrılamadık. Bu buluşmayı organize eden  YAŞÖM’e çok teşekkür ediyoruz.

 

 

 

 

 

2014 – Eğitim şart. “Selfie” modasına uymak ise , olmazsa olmaz. İşte bir atölye sonrası biz. YAŞÖM’ün atölyeleri çok ilgi görüyor. Bugüne kadar  Etkili Konuşma, İşaret Dili Eğitimi, İlk Yardım Eğitimi, Cinsiyet Eşitliği, Küresel Isınma, Çocuk Hakları, Duygusal Zekâ gibi birçok çeşitli konuda 42 atölye etkinliği yaptık. Bir de Dünya Akşamları’mız var.  Bir atölyemize katılmadıysanız çok şey kaçırmışsınız demektir. Yoksa sizin hala bir atölye sonrası selfie’niz de mi yok?

 

 

 

 

2014 – Biz, İsmail, Meryem, Memet Can,Gökhan, Seda, Vasfiye ve  Gökhan. YAŞÖM’ün yeni yerinden biraz önce çıktık.  Evet taşındık. Yeni yerimiz Tünel-Asmalı Mescit’te.  Artık koordinatörlerimiz Meryem ve Nefise. Neler planlıyoruz bilseniz. Bir çayımızı içmeye bekleriz.

 

 

 

 

 

 

     2014 – Ben Ezgi Karaağaç. Bilgi Üniversitesi Genç Sosyal Girişimciler Ödül Töreni’nde  konuşma yapıyorum. YAŞÖM başarılarına bir tanesini daha ekledi. ASHOKA Türkiye ‘ChangemakersXchange’’ Programı’nda Deniz,Efehan ve Meryem ile beraber yer aldıktan,  Goethe Enstitüsü Cultural Innovators Network (CIN)’e katıldıktan, Efehan ile birlikte konuşmacı katılımcı olarak dünyanın en büyük gençlik zirvesi olan ‘’One Young World’’ zirvesinde yer aldıktan sonra şu an YAŞÖM adına bu kürsüde olmak gurur verici. Başardık. Kazandık. Alkışlar, teşekkürler YAŞÖM için.

 

 

 

 

     2014 – Yeniden taşındık. Bu sefer ki yerimiz YAŞÖM’ün eski yeri Taksim-Beyoğlu’ndaki Aznavur Pasajı, 8.Kat.  Bu fotoğraf ise YAŞÖM’ün 2014-2015 Yeni Dönem Başlangıç Toplantısı’ndan. Toplantımızı büyük bir keyifle yaptığımız, yeni dönemde bizi güzelliklerin beklediği yüzlerimizden okunuyor. Sen de aramıza katılabilir, YAŞÖM gönüllüsü olmanın farkını yaşabilirsin!

 

 

 

 

     2015 - 2018 – Sizleri hala YAŞÖM'deki etkinliklerimize katılmaya bekliyoruz.

 

 

 

 

 

Biz YAŞÖM’üz.

Yandaki gibi renklilikle ve çeşitlilikle

 yolumuza devam ediyoruz.

 

Yaşamak zaten öğrenmektir.

Yeter ki bilincinde olalım!